GÖKHAN KIRDAR KİMDİR? (AYDIN DOĞUMLU ÜNLÜLER)

Aydın doğumlu prodüktör, besteci, aranjör ve solis Gökhan KIRDAR hem yurt içi hemde yurt dışı çalışmalarıyla büyük ilgi gören sanatçılarımızdan dır.

GÖKHAN KIRDAR KİMDİR?
Gökhan Kırdar 1970 yılında Aydın'da doğdu. Orta öğrenim sonrası İzmir'de, 1988'de Yıldız Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nü kazandıktan sonra da İstanbul'da yaşamaya başladı. 1994'te ilk albümü "Serseri Mayın" başta "Yerine Sevemem" adlı şarkı olmak üzere büyük ilgi topladı.


Sanatçı 1995'te "Tutunamadım" albümünü yayımladı. 1993'teki ilk film müziği çalışması olan "Gece, Melek ve Bizim Çocuklar", Kırdar'ın ikinci albümü "Tutunamadım"da yer aldı. Kırdar, 1995 yılında 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzikoloji Bölümü'nü kazandı. 1997 yılında, kendi müzik şirketi Loopus'u kurdu. Türkiye'nin ilk elektronik müzik albümü ünvanını alan "Trip" albümünü, 1997'de Loopus Entertainment etiketiyle yayımladı. 1999'daki Marmara depreminden sonra, depremzede çocuklar yararına Hasbro Intertoy'la ortaklaşa hazırlanan "Furby 3Doo" projesi, Loopus Entertainment etiketiyle aynı yıl yayımlandı. Bu çalışma, konuşabilen robot bir oyuncakla eşzamanlı üretilen ilk albüm olması açısından etkileyici bir fikir olarak ilgi gördü. 1999 Ankara Film Festivali'nde En İyi Kısa Film ödülü alan "Namaste" adlı filmin müzikleri de, Kırdar'ın bu dönemde yaptığı çalışmalar arasında yer aldı. 2000 yılı içerisinde sanatçı, ilk kütüphane çalışması olan "Ethnotronix" albümünü hazırladı. Müzikotek bu albümü 14 ülkede tanıttı. Aynı çalışma 2003 yılı başında albüm olarak da yayımlandı.

Müziklerini yaptığı "Tekfur Sarayı ve İstanbul" belgeseli, 2002 İstanbul Belgesel Film Festivali'nde İzleyici Özel Ödülü'nü aldı. Aynı yıl "Aliya" belgeselinin müziklerini besteledi. Çalışma, Belgesel Yazarlar Birliği Yılın Belgeseli ödülünü kazandı. 2002 yılı içerisinde, "Fırsat/Crude" filminin müziklerini besteledi. Film başta Los Angeles Film Festivali En İyi Film ödülü olmak üzere, birçok festivalde ödül kazandı. Besteci, filmin müziklerini 2004'de "Keyf/Pleasure" albümünde bir araya getirdi. Albüm 2004 Eylül'ünde Yunanistan, Polonya ve Lübnan'da yayımlandı. Albümle aynı adı taşıyan "Keyf\Pleasure" şarkısı, EMI tarafından tüm dünyada piyasaya sürülen karma albümde de yer aldı.

2002'den bu yana "Kurtlar Vadisi" TV dizisinin müziklerini hazırlayan Kırdar, 2004'de "Kurtlar Vadisi" Vol.1 ve Vol.2 dizi soundtrack albümlerini yayımladı. 2004'de, Müzikotek aracılığıyla İngiliz Warner-Chappel müzik şirketiyle, yeni bir "library works" için anlaşma imzaladı."From Istanbul" adıyla bu kütüphane çalışması Hollywood ve tüm Dünya' daki film şirketlerine pazarlanıyor.2002'den itibaren film müziği ve televizyon projeleriyle büyük ilgi gören Kırdar, 2005 Ocak ayında, "Haziran Gecesi" dizisinin müziklerinin de yer aldığı "Yağmur" albümünü yayımladı ve bunun öncesinde sinema filmi "Anlat İstanbul"un müziklerini Kasım 2004'te tamamladı.

Sanatçı, 2 Haziran 2005'te "Yabancı Damat" dizisinin müziklerinin yer aldığı "Üstüme Basıp Geçme" albümünü yayınladı. Albüm, Türkiye, Yunanistan, Malta ve Kıbrıs başta olmak üzere diğer Avrupa ülkelerinde de yayınlandı."Yabancı Damat" ve "Haziran Gecesi" dizilerinin Dubai' de yayina girmesi nedeniyle dizilerin albumleride bu ulkede yayinlanacak.

2004'te Lüksemburg'da düzenlenen ve birçok Türk tasarımcının işlerinin sergilendiği "Self Project"te, "Tüür" başlıklı müzik projesiyle katılımcı olarak yer aldı. Aynı proje "Tüür-Yağmur Duası" adıyla 18 Temmuz 2005'te MC-CD-DVD albüm ve video film olarak Türkiye ve tüm Avrupa ülkelerinde yayınlandı. "Tüür" projesi M.Ö. 15000' e kadar dayanan Asya Türk Müziği çalgılarının elektronik müzikle sentezlendiği ilk çalışma olarak görülüyor. Kırdar, aynı yılın ikinci yarısında "Banyo" filminin müziklerini hazırladı.

2005 yılının Aralık ayında "Yerine Sevemem Best Of Jenerik Vol.1" albümünü piyasaya sundu. Bu albüm birçok ilke imza atarak içeriğindeki visual zenginlik nedeniyle bu güne kadar yayımlanmış ilk multiformat albüm ünvanını aldı. Aynı zamanda albüm, sanatçının geçmişten günümüze yapmış olduğu TV dizisi, film jenerik müziklerini bir araya topladığı örnek bir çalışma oldu.
Ekim 2005 tarihinden itibaren müzikleri üzerinde çalıştığı "Kurtlar Vadisi-Irak" filmi, Şubat 2006'da Türkiye başta olmak üzere Avrupa ve Orta Doğu'da ve sonrasında Amerika, Latin Amerika ve Rusya'da vizyona girdi. Film, yayınlandığı ülkelerde hem içeriği hem de müzikleri ile büyük ilgi gördü. Soundtrack'te yer alan Kerkük türküsü "Altın Hızma", sanatçının müzik kariyeri içerisinde seslendirdiği ilk ve belki de son türkü çalışması.Sanatçı kendi eserleriyle birşeyler başarmanin peşinde koşuyor.

Gökhan Kırdar 2007 yılı başında Discovery Travel Channel America için, Amerikalı yönetmen Shane Reynolds tarafından hazırlanan belgesel serisi "Not Your Average Travel Guide" Türkiye belgeseline müzikleri ile katkıda bulundu.Belgesel Amerika ve Güney Amerika' da gösterime girdi.Dizi müzikleri çalışmalarını halen sürdüren müzisyen 2006-2007 yayın dönemi içinde birçok yeni dizi ile çalışmaya başladı.Ayşe Kulin'in romanlarından uyarlanan "Köprü" ve "Geniş Zamanlar"ve bir yandan da "Dede Korkut Hikayeleri" için müzik besteledi, ve aynı zamanda bu yıl gösterime giren "Kurtlar Vadisi Pusu" dizisinin de müziklerine imza attı.Sanatçı son olarak 2007'nin Haziran ayında başlayan Altın Koza Film Festivali'nde Uzun Metraj Film kategorisinde büyük jüri üyesi oldu.

14 Haziran 2007 tarihinde www.loopus.net ve www.gokhankirdar.info web adreslerinin resmi açılışını yapan sanatçı, bu geniş kapsamlı siteler sayesinde tüm eski ve yeni projeleryle ilgili bilgi ve yayınlara,kurumsal ve fan club yapılanmalarına, haber ve duyurulara ulaşabilme, birçok video ve müzik dosyalarını farklı formatlarda indirebilme, internet üzerinden dinleyebilme, izleyebilme, satın alabilme, bilgisayar ve mobil telefonlara indirebilme imkanını sunmuş oldu.

Albümler
Serseri Mayın (1994)
Tutunamadım (1995)
Trip (1997)

Seri Albümler
Ethnotronix (2000)
Tüür_Yağmur Duası (2005)

Film ve TV Film Müzikleri
Keyf (2002)
Kurtlar Vadisi Vol.1 (2004)
Kurtlar Vadisi Vol.2 (2004)
Yağmur (2005)
Üstüme Basıp Geçme (2005)
Yerine Sevemem/Best of Jenerik (2006)
Kurtlar Vadisi/Irak (2006)

Belgesel Müzikleri
Aliya (2002)
Tekfur Sarayı ve İstanbul (2002)
Not Your Average Travel Guide (2007)

Müzik Kütüphanesi Çalışmaları
Ethnotronix (2000)
From İstanbul (2003)

Diğer Albüm Projeleri
Hasretim (1994 İzel albümü)
Hazırım (1995 Candan Erçetin albümü)
Asya (1996 Asya albümü)
Gümüş (1996 Nükhet Duru albümü)
Küçük Bir Öykü (1999 İzel albümü)
Masum (1999 Asya albümü)
Nefes (2000 Ayşegül Aldinç albümü)
CNN Türk Müzikleri (2003)