ATIK YAĞ TOPLAMA KAMPANYALARI - ATIK YAĞLARIN ÇEVREYE ZARARLARI / DERLEME BİLGİLER

ATIK YAĞLARI DÖKMEYİN !
Artık bir çok Belediye ve Kuruluşlar atık yağlar için kampanyalar düzenlemektedirler. Bu tip kampanyalar Aydın ve neredeyse tüm ilçelerinde de yapılmaktadır. Bu kampanyalar çoğunluklar getirilen yağ miktarına göre karşılığında verilen hediye şeklinde oluyor. Sizlerde mutlaka evde yada iş yerinizde kullandığınız atık yağları doğa dökmeyiniz, çevrenizden ya da internet üzerinden araştırıp toplayıcı firmalara ve ya belediyelere ulaştırınız. Bu kampanyaların bir amacıda aileleri, şirket yetkilerini ve çocukları bilinçlendirerek çevreye duyarlı bireyler olmasını sağlamak ve dünyamızı daha yaşanır bir hale getirmek.

1 litre atık yağ, 1 milyon litre temiz suyu kirletiyor!

ATIK YAĞLARIN ÇEVREYE OLAN ETKİSİ - ZARARI NELERDİR?
ATIK YAĞLAR HAKKINDA BİLGİLER!
* Bitkisel atık yağlar çevre ve insan sağlığına önemli ölçüde zarar vermektedir.
* Lavaboya dökülen atık yağlar yer altı sularımıza, akarsu, deniz ve göllerimize karışarak temiz su kaynaklarımızı yok etmektedir. Buradaki canlıların doğal yaşam ortamlarını olumsuz etkilemektedir.
* Kanalizasyona karışan atık yağlar giderlerin tıkanmasına yol açmaktadır.
* Lisanssız toplayıcılara satılan atık yağlar, temiz yağlarla karıştırılarak yeniden piyasaya sürülmektedir. Bu da toplumda kanser ve mide rahatsızlıklarının yaygınlaşmasına sebep olmaktadır.
* Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yayımlanan 19.04.2005 tarih ve 25791 sayılı bitkisel atık yağların kontrolü yönetmeliğine göre bitkisel atık yağların dökülmesi, çöpe atılması veya satılması yasaklanmıştır. Bitkisel atık yağların ayrı kaplarda biriktirilerek sadece lisanslı toplayıcılara teslim edilmesi zorunludur.
* İnsan sağlığı açısından kızartmalık yağların kulanım süresi mutlaka sınırlandırılmalıdır. Kanserojen etki açısından yağı 2-3 defadan fazla kullanılmamalıdır.
* Atık yağlar giderlerin daralmasına ve tıkanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle alt yapıya her yıl milyonlarca lira harcanmaktadır. Ayrıca atık yağlar arıtma maliyetini artırmakta ve arıtma tesislerini çalışamaz hale getirmektedir. Denize, akarsuya ve göle ulaşan bitkisel atık yağlar, burada yaşayan canlılara zarar vermektedir. Bitkisel atık yağlar su yüzeyini kaplayarak sudaki canlıların nefes almasını önlemekte, yosun ve denizanası oluşmasına sebep olmaktadır.


Söz Sizde
-Sizlerinde mutlaka atık yağlar toplama kampanyaları ve atık yağlar için söyleyecekleri vardır. Alt kısımda yer alan yorumlar kısmında bunları bizimle paylaşırsanız memnun oluruz.