KUŞADASI ALTIN GÜVERCİN YARIŞMASI -2019 / AYDIN BÜYÜKŞEHİR VE İLÇELERİ

KUŞADASI ALTIN GÜVERCİN FİNAL VE ÖDÜL TÖRENİ

Altın Güvercin Beste Yarışması 2019 yılında tekrar Kuşadası'nda yapılacak. Final ve Ödül Törenin 7 Eylül 2019 tarihinde Kuşadası'nda gerçekleştirileceği duyuruldu. Yarışma hakkında yazı ve 2019 takvimi yazının devamında ulaşabilirsiniz...

ALTIN GÜVERCİN BESTE YARIŞMASI 2019 TAKVİMİ

Eserlerin Teslimi : 5-9 Ağustos
Seçici Kurul Toplantısı: 15 Ağustos
Ön Jüri Toplantısı : 16 Ağustos
Finalistlerin Açıklanması : 17-18 Ağustos
İstanbul Medya – Tanıtım Kokteyli : 27 Ağustos
Provalar : 28-29 Ağustos
Final ve Ödül Töreni : 7 Eylül

Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması Ödül Alan Bazı Popüler İsimler

21 yıldır düzenlenen Güvercin yarışmalarında; Fatih Erkoç, Harun Kolçak ve Aşkın Nur Yengi, Cem Karaca, Asya, Eda ve Metin Özülkü, İzel, Çelik ve Ercan, Bora Ayanoğlu, Suavi, Burak Uçkun, Mert Ekren, Şebnem Özsaran, Tayfun Duygulu, Işın Karaca ve Neslihan Demirtaş gibi popüler isimler büyük ödüle kavuşmuşlardır.


Kuşadası Altın Güvercin Yarışması


ALTIN GÜVERCİN BESTE YARIŞMASI HAKKINDA..

Türkiye’nin pop müziği alanında yaşayan geleneksel tek müzik yarışması olan Kuşadası Altın Güvercin Beste Yarışması’nın müzikal yolculuğu1985 yılının bir Temmuz akşamında Kuşadası’nda başlamıştır. Nitelikli ve geleneksel bir yarışma yaratmanın yalnız Kuşadası’na değil tüm Türkiye’ye yararlı olacağı inancını ile, Dönemin Kuşadası Belediye Başkanı Engin BERBEROĞLU, sunucu ve TV program yapımcısı Halit KIVANÇ, Organizasyon Komitesi Başkanı Ali Rıza TÜRKER, Sanatçılar Timur SELÇUK ve Erol EVGİN’in yer aldığı bu sohbette; planlanan müzik yarışmasının “beste ağırlıklı” olması uygun görüldü ve barışın sembolü güvercinden esinlenerek yarışmanın ismi “Altın Güvercin” olarak belirlendi. 1986 yılı başlarında organizasyon sorumlusu Ali Rıza TÜRKER, yoğun araştırmalar ve çalışmalar yaparak hukukçu danışmanlarında katkısıyla “Altın Güvercin Müzik Yarışması”nın bugün 65 maddeye varan örnek şartnamesini hazırladı. Türkiye’de birçok müzik organizasyonuna da yol gösteren Altın Güvercin Şartnamesi, yarışmaya katılacak amatör ve profesyonel müzisyenlere yarışma koşullarını anlattığı gibi, hakları konusunda da uyarmaktaydı. Nitelikli şartnamenin önderliğinde ilk Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması 1986 yılında düzenlendi. İlk yılın birinciliğini Fatih ERKOÇ kazandı.

Yarışmanın belli başlı özellikleri şunlardır.

1-) Altın Güvercin’e başvuran eserler iki aşamalı bir değerlendirmeden geçerler. Ön Eleme ve Final Jürisi puanlamalarından sonra simgesel ve parasal ödüller sahiplerine halkın huzurunda verilir.

2-) Yarışmayı her yıl, üyeleri değişen bir düzenleme kurulu yürütür.

3-) Bir beste yarışması olan Altın Güvercin Müzik Yarışması, amatör ve profesyonel tüm bestecilere açıktır.

4-) Yarışmanın büyük finalinde, finalist eserleri her yıl kurulan yarışma büyük orkestrası canlı olarak icra eder. Play-Back kesinlikle yapılmaz. Ve yarışmanın büyük finali ulusal bir TV kanalından naklen yayınlanır.

5-) Demokratik ve şeffaf bir sistem uygulanan yarışmanın her ayrıntısı şartnamede belirtilmiştir.

Kurallarla örülü bir sistem içinde yaşayan Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması, birçok anlamda Türk Pop Müziğine güç kazandırmıştır. Genç yetenekleri kitlelere tanıtmış, yeniden popüler olmak isteyen eski yorumcuları ödüllendirmiş, müziğin sanayi yönüne bir çark getirmiştir. Yarışmaya bugüne dek 6000 civarında eser gönderilmiştir. Her yıl gönderilen ortalama eser sayısı 200-250 civarındadır. Altın Güvercin Müzik Yarışmaları, 1986 ve 2013 yılları arasında 21 kez düzenlenmiştir. 1991-1993 tarihleri arasında İstanbul’da “İstanbul Beyaz Güvercin Müzik Yarışması” adıyla yaşatılmıştır.

Kaynak : www.altınguvercin.com.tr


Bu yazı blog counterkez görüntülenmiştir.
Söz Sizde -Sizlerinde mutlaka uzun bir aradan sonra tekrar Kuşadası'nda yapılacak olan Altın Güvercin Yarışması için söyleyecekleri vardır. Bunları bizimle paylaşırsanız memnun oluruz. -Facebook dışında yorum yapmak isteyenler alt bölümdeki yorum alanına YORUMLAMA BİÇİMİNİ ANONİM seçerek üye olmadan yorum bırakabilirler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder