AYDIN - PAMUKKALE 1 GÜNLÜK GEZİ‏ / FOTOĞRAFLI PAMUKKALE GEZİ NOTLARI

Pamukkale Gezi Notları; (Temmuz 2014)
Sizler için bazı sorularınızı yanıtlamaya çalışacağız.
Aydın'dan Pamukkale'ye en ucuz nasıl gidilir? Pamukkale nasıl bir yerdir? Pamukkale giriş ücreti nedir? Aydın'dan Pamukkale'ye ekonomik bir tatil için ne yapmalı?

Geziye başlamadan önce mutlaka alınması gerekenler;
Sırt çantası - Şapka - Güneş kremi - Güneş gözlüğü - Fotoğraf makinası (Yedek pil) - Havlu - Yedek tişört ve çorap - Pamukkale Antik Havuza girmek isteyenlere için isteğe bağlı şort mayo, bikini ve mutlaka gezi için terlik yerine ayakkabı tercih edilmeli...

Aydın'dan Denizli'ye Pamukkale yolculuğumuz tren garında başlıyor, saat 07:30 treni ile Denizli'ye yöneliyoruz. Biz 8 tl'ye yolculuk ettik "Tren saatlerini Devlet Demir Yollarından öğrenebilirsiniz, tren fiyatları ise tarifeli olarak değişiyor; öğrenci, öğretmen ve yaşlı vatandaşlarımız için indirimler söz konusu"

Yaklaşık iki-iki buçuk saat sonra Denizli garına geliyoruz. Tavsiyemiz Denizli'den Pamukkle için içecek, atıştırmalık yiyecekler almanız. Bunun nedeni Pamukkale içerisinde yer alan kafeteryaların ve büfelerin pahalı olması...

Denizli tren garının hemen karşısında Denizli Büyükşehir Terminali var, oranda Pamukkle - Karahayit minibüslerine biniyoruz. Denizli Karahayit Minibüs ücreti 4 tl.

"Pamukkale'nin üç kapısı var Güney Kapı - Kuzey Kapı ve Alt Kapı" biz turumuza Kuzey kapıdan başlayacağız, bundan dolayı Karahayit minibüslerine biniyoruz. Kuzey Kapıdan başlama nedenimiz, tarihi alanın bu kapıdan başlaması ve Pamukkale'nin tamamını gezebilme, güney kapıyı ise genelikle turist otobüsleri acentalar kullanıyor, alt kapıyı ise çıkış olarak kullanacağız."

Yaklaşık otuş beş - kırk dakika sonra Pamukkale Kuzey kapıya ulaşıyoruz, ören yeri giriş kapısından biletimizi alıyoruz... "Giriş fiyatlarında yine öğrenci, öğretmen ve 65 yaş üzeri tarifeler var, Pamukkale'nin dışında da ülkemizin diğer ören yerlerini gezmeyi planlıyor iseniz müze kartı almanızı öneririz. Normal Pamukale giriş fiyatı 25.00 tl."

Pamukkale'nin tarihsel bilgisi konusunda buradan bilgi vermemiz doğru olmaz, gezinize başlamadan önce internet üzerinden araştırmalar yapabilir, notlarız ile gezebilirsiniz, isterseniz içerideki anlatım tabelalarını okuyabilirsiniz ya da profesyonel bir turist rehberi tutabilirsiniz.

Aydın'dan Pamukkale başlatığımız gezimizde, Pamukkale alanının tamamını yürüyerek gezeceğiz.
"Baştan söylemekte fayda var havuza kadar yaptığımız yürüyüşlerde kertenkeleler bizlere eşlik eti, hiç bir zararları yok, zaten sizi görünce hemen kaçıyorlar :)"

Pamukkale'nin kuzey kapısından giriş yaptık, başlamadan önce şapkamızı takıp, güneş kremi sürmenizi tavsiye ederiz, çünkü taşlardan yansıyan güneş ışınlarıyla gezinin sonunda hiç fark etmeden baya bir yanmış olabilirsiniz.
Burada kaya mezarlar karşılıyor bizi, yol boyunca fotoğraflar çekebilir, tarihsel bilgi almak için bir çok
noktasından bulunan anlatım tabelalarını okuyabilirsiniz. Yürüyüş hızınıza bağlı olarak bu alanı yaklaşık 35-45 dk.'da geçebilirsiniz.

Bu alanı bitirdiğinizde karşınıza sanki iki tarafa ayrılan bölümler gelecek, biri uzakta sol tarafta kalan kilise ve tiyatro alanı, yönünüze göre sağ tarafta kalacak olan ise travertenlerin ve antik havuzun olduğu alan . Biz travertenleri çıkış olarak kullanacağımız için ilk önce sol tarafa yöneliyoruz.

Düz tarihi alanların içinden geçtikten sonra artık tırmanışa başlıyoruz hedefimiz en yukarıda olan kiliseler bölgesine ulaşmak. Bu yol üzerinde tiyatronun yakınından paralel geçiyoruz oraya daha sonra uğrayacağız. Yine yürüyüş hızınıza göre 45-60 dk. sonra kiliseler bölgesine ulaşabilirsiniz. Bizim ziyaret etiğimiz dönemde bu alanda restorasyon çalışmaları halen devam ediyordu. Kiliseler bölgesinde genelikle Japon ve Koreli turistlerle karşılaştık. Burada fotoğraflarınız görüntüledikten sonra kısada olsa dinlenmenizi tavsiye ederiz, çünkü çıktığımız rampayı tekrar ineceğiz.

Ve çıkarken gördüğümüz tiyatroya doğru yöneliyoruz... Ulaştığımızda bizi büyük ve dik bir tiyatro karşılıyor.
Tiyatronun da bazı bölümleri biz gittiğimizde restore ediliyordu. Burada herkes fotoğraf çekiliyor, hatta sizden bile fotoğraflarını çekmenizi isteyen turistler olabilir. Tiyatro bölümünde genellikle Rus turistlerle karşılaştık ve çoğu Pamukkale Antik Havuzdan çıkıp tiyatro bölüme gelmişler. Yani sanki plajda ya da havuz da gibi tarihi alanı geziyorlar. Burada da biraz dinlendikten sonra yine geldiğimiz yönden Antik Havuza doğru yöneliyoruz.

Antik havuza geldiğimizde Pamukkale'nin Kuzey kapısından itibaren gördüğümüz taşlar, tarihsel kalıntılar, toprak ve kurumuş otların yerini, büyük bir tarihsel havuz ve yeşil bir alan bizleri karşılıyor. Antik Havuza girilebiliyor, bunun için ayrı bir ücret ödemeniz gerekli (35 tl). - Biz havuz çok kalabalık olduğu için tercih etmedik, zaten travertenlerde suyla kavuşacağız ;)

Havuz ve çevresi sadece Rus turistlerden ve yerli turistlerden oluşuyor. Bu suyun faydaları bilgilendirme tabelalarında anlatılıyor, Pamukkale suyunun özellikleri, hangi hastalıklara iyi geldiği, Pamukkale Antik Havuzdaki suyun değerleri hepsi yazıyor. Havuzu çepeçevre dolaşırsanız arka kısımda suyun kaynağında olduğu söylenen tulumbayı görebilirsiniz. Buradan gelenler ücretsiz olarak şişelere su dolduruyorlar, suyun tadı asitsiz soda gibi, birde sıcak. Aynı yerde dilek alanı oluşmuş turistler oraya bozuk paralar atmışlar. Herkes havuz alanında güneşleniyor, kitap okuyor, bir şeyler içiyor, burası sanki kıyı ege veya güney sahillerindeki herhangi bir yerden farksız. Turumuz bitince artık travertenlere yöneliyoruz.

Antik Havuz ile travertenler arasında bir müze yer almakta, kazı alınında çıkanlar sergileniyor, buraya giriş ücretli (5 tl)

Ve... Sabırsızlıkla beklediğimiz Pamukkale Travertenlere geldik, Burası bir dünya miras alanı onun için ayrı bir önemi var. Önceden Pamukkale Ören yerinin tam ortasından araç yolu geçiyormuş, bu durum da ören yerini baya zarar veriyormuş. Pamukkale Dünya Mirası olduktan sonra daha da korunaklı hale gelmiş. Travertenler geniş bir alana yayılıyor. Fakat ziyaretçilere sadece belli bir kısmı ve yapay bölümü açık. Bu bölüme yine sıcak su veriliyor.
Travertenlerin başlangıç yeri olan tepede biraz soluklanın doğal olan sağlı-solu travertenlerin fotoğraflarını görüntüleyin, üst taraftan Pamukkale mahallesine bakın, hemen travertenlerin altında park göl var manzarasının tadına varın, - Yani burada zaman geçirin aşağıya inmek için sabırsız davranmayın... Pamukkale'deki En güzel anlarınız burada geçirip, en güzel Pamukkale fotoğraflarını burada çekeceksiniz.


Travertenlerin başlangıcı ağaçlık bölümde ayakkabılarınızı çıkartıp sırt çantanıza yerleştirin, çünkü travertenlerin sonu Pamukkale'nin alt kapısı, oradan çıkış yapacağız ve müthiş bir deneyim olacak.

Travertenler üzerinde izin verilen kısımlardan dikkatli bir şekilde yavaş yavaş inişe geçiyoruz, çünkü bazı yerleri kayabiliyor. Oluşturulan büyük travertenlerde herkes suyun içinde, Burası sanki plaj :) Pamukkale Antik Havuza girmemeyi tercih edenler, ya da ücretsiz olduğu için travertenleri tercih eden herkes burada... Sizin için Uzun ve eğlenceli olacaktır travertenler üzerinde yürümek, aynı zamanda güzellikleri izlemek, bunu da bir çok milletten farklı insanlarla yapmak.

Bu Yürüyüşümüz esnasında müthiş zevk aldık, Aydın'dan Pamukkale'ye iyi ki gelmişiz dedik, profesyonel olmasak da kendimizce olağan üstü güzel fotoğraflar çektik. "Facebook, twitter'da yer bildirdik, özçekimler yaptık, paylaşımlarda bulunduk :)" Her şey çok güzeldi...

Keyifli bir iniş yolumuzdan sonra Pamukkale alt kapıya ulaşıyoruz.

Artık Aydın'dan Pamukkale'ye gezimizi tamamlamak üzereyiz. Alt kapıda çantamızdaki ayakkabıları giydikten sonra çıkış yapıyoruz. Pamukkale'nin yerleşim alanına geldik. Önceden burası belediyelik bir yermiş, Denizli Büyükşehir olduktan sonra, Merkez ilçe adı Pamukkale olup, Pamukkale'nin bulunduğu yer de Pamukkale Mahallesi olmuş. Burada turistik eşya satan dükkanlar, kafeteryalar, lokantalar var burada isterseniz vakit geçirebilirsiniz. Denizli'ye dönüş minibüsleri tam ortasından geçiyor, kime sorsanız söylerler.

Yaklaşık 30 dk. sonra tekrar Denizli Terminali'ne ulaşıyoruz. Biz gezi programımızı trenle dönecek şekilde ayarladığımız için tren saatine yaklaşmış oluyoruz, terminalin hemen karşısında yer alan Tren Garında İzmir Yönüne giden trenimize biniyoruz. Tren hareket ettiğinde hemen çekilen fotoğraflara bakılıyor, akıllı telefonlardan paylaşımlar yapıyor, gezideki ilginç gelen kısımlar tekrar tekrar anlatılıyor :) Ama bunlar sadece 10-15 dk sürüyor, sabah başladığımız ve sonunu dünya harikası travertenlerin üzerinde yürümekle bitirdiğimiz gezimizin yorgunluğuna daha fazla dayanamıyor ve gözlerimizi kapatıyoruz.

Ve... Yaklaşık 2-2,5 saat sonra başlangıç noktamız Aydın'dayız - Gezimiz Biter

SONUÇ - Aydın Pamukkale Gezimiz bizim için hem ekonomik hem keyifli bir deneyim oldu. Neredeyse burnumuzun dibinde yer alan dünya harikası bir yeri sadece 1 günde dolaşma fırsatı bulduk. Güzellikleri bir yana olumsuz tarafı bu güzelliğin sadece turizm geliri olarak düşünülüp yeterli derece korunamıyor olması, bir diğer olumsuz yönü Türkiye'nin genelinde olduğu için ören yerlerinin özellikle yerli halka pahalı olması Örnek 5 kişilik bir aile sadece Pamukkale'ye giriş için 125 tl ödemesi gerekiyor.

Sizlerde Aydın Başlangıç noktası olan gezi anılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz, deneyimlerinizden hemşehrilerimizin faydalanmasını sağlayabilirsiniz...

Yayınlanması için aydindogumluyuz@gmail.com iletişim adresimize göndermeniz yeterli olacaktır.

Saygılarımızla...


Söz Sizde
-Sizlerinde mutlaka Aydın ve çevresinden gezilecek yerler için söyleyecekleri vardır. Bunları bizimle paylaşırsanız memnun oluruz.
-Facebook dışında yorum yapmak isteyenler alt bölümdeki yorum alanına YORUMLAMA BİÇİNİNİ ANONİM seçerek üye olmadan yorum bırakabilirler
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder