EN YÜKSEK KATILIMLI HARMANDALI ZEYBEĞİ GÖSTERİSİ TESCİL EDİLDİ. GUINNESS REKORU SERTİFİKASI VERİLDİ...

Aydınlılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneğinin 15 yıldır Ankara’da sürdürdüğü zeybek kurslarına katılan hemşerilerimizle Harmandalı Zeybeği oynayarak Guinness rekorunu kırmak için 17 Nisan 2011 Pazar günü gerçekleştirmiş olduğumuz Guinness Rekoru denemesi Guinness World Records tarafından tescil edildi.

Ankara’da faaliyet gösteren derneğimizin 17 Nisan 2011 Pazar günü gerçekleştirdiği “En Yüksek Katılımlı Harmandalı Zeybeği Gösterisi” ismini verdiği rekor denememizin Guinness World Records tarafından tescil edilmesi ile bu alanda daha önce Aydın’da 525 kişi ile Harmandalı Zeybeği oynayarak oluşturulan Guinness Rekoru, 702 kişi ile kırılarak geliştirilmiş oldu.

“En Yüksek Katılımlı Harmandalı Zeybeği Gösterisi” ismini verdiğimiz Guinness rekor denememizde; tüm katılımcılara birer numara verilmiş, katılımcıların 3 kişilik jüri önünden geçmesi sağlanmış ve bayanlar ayrı, erkekler ayrı bir dairede olacak şekilde rekor denemesi alanında katılımcıların yerlerine alması sağlanmıştır.

“En Yüksek Katılımlı Harmandalı Zeybeği Gösterisi” ismini verdiğimiz Guinness rekor denememize, derneğimizin 15 yıldır sürdürdüğü zeybek kursları çalışmalarına katılan hemşerilerimiz ile bu oyunlara gönül verenler katılmıştır. Katılımcıların içinde eski Bakanımız, çeşitli kademelerde üst düzey görev yapan hemşerilerimiz yanında 10 yaş grubu öğrencilerimizde yer almışlardır. Rekor denememiz düdük sesi ile başlamış ve 6 dakika 3 saniye sürmüştür. Rekor denemesinin ardından katılımın 702 kişi olduğu hakem heyeti tarafından deklare edilmiştir. Rekor denememiz aynı zamanda TRT 1 kanalından canlı olarak yayımlanmıştır. Ayrıca rekor denememiz Kanal D, HaberTürk, Show TV, Fox TV, ATV gibi ulusal kanalların haber programlarında haber olarak yayımlanmıştır.

Aydın ve Ege Bölgesinin en çok bilinen ve tanınan zeybek oyunu olan Harmandalı Zeybeğini 525 kişi ile oynanarak oluşturulmuş olan Guinness Rekorunu kırmak için düzenlemiş olduğumuz “En Yüksek Katılımlı Harmandalı Zeybeği Gösterisi” ismini verdiğimiz Guinness rekor denememiz ile yöremiz kültürünü dünyaya tanıtmış, zeybek oyunumuzun gelecek nesillere aktarılmasını sağlamış, halk oyunlarını her yaş grubundan herkesin oynayabileceğini göstermiş, Aydınımızın ve Ege Bölgesinin dünyaya tanıtılmasına katkıda bulunmuş, ayrıca bu rekorun geliştirilmesi için diğer sivil toplum örgütlerini teşvik etmiş olduğumuza inanıyoruz.

“En Yüksek Katılımlı Harmandalı Zeybeği Gösterisi” ismini verdiğimiz rekor denememiz öncesinde organizasyonun duyurulmasında emeği geçenlere, organizasyonun gerçekleşmesi için destek veren kurum ve kuruluşlara, rekor denemesi müziğinin hazırlanmasında ve oyun alanın düzenlenmesinde emeği geçen gençlerimize, oyuncu olarak sahada yerini alan tüm katılımcılara, rekor denemesine izlemeye gelen davetlilere şükranlarımızı sunarak kendilerine bir kez daha teşekkür ediyoruz.

YÖNETİM KURULU